Inspiracje - gdzie ich szukać, czyli najpierw udaj się do źródła;-)Kto już wypróbował 'skinner blend' i poszukuje inspiracji polecam sięgnąć właśnie do źródła, czyli do prac amerykańskiej artystki Judith Skinner.

W 1996 r Judith Skinner, jak to zwykle bywa, przypadkiem, bo pracując nad millefiori (patrz poniżej), odkryła jak w banalnie prosty sposób zmieszać kolory ze sobą tak, aby powstał efekt tonacji/gradacji.
Artyści pracujący z glinką polimerową szybko docenili odkrycie Judith i od czasu konferencji w Ravensdale w 1997 technika ta nazywana jest nazwiskiem tej artystki.
Kto ma ochotę może posłuchać na youtube wywiadu z Judith Skinner, w którym opowiada ona o swoim odkryciu:-)

Poszukując natchnienia można też zajrzeć do nowszych prac np. czeskiej artystki Evy Haskovej (http://www.eh.multidesign.cz/).

Eva Haskova robi rzeczy proste, ale piękne kolorystycznie i często korzysta z opisanej techniki.
Myślę, że nawet początkujący mogą się zmierzyć z takim wyzwaniem.
Warto spróbować, bo właśnie często z takich prób wykluwają się rzeczy nowe i własne.
A zatem do dzieła:-)
'Millefiori' - słowo wyjaśnienia, to technika przeniesiona do polimerów z techniki pracy ze szkłem. Dosłownie z włoskiego oznacza: 'tysiąc kwiatów'. Dziś technika jest głównie kojarzona ze szkłem weneckim, choć naprawdę ma dużo dłuższą historię, sięga bowiem korzeniami czasów starożytnego Rzymu.

Współcześnie natomiast technikę tą doskonale zaadopotowano w pracy z modeliną, która jest medium łatwiejszym w obróbce, efekty zaś są równie piękne, jak w przypadku wyrobów szklanych (poniżej zdjęcie Trina Prenzi: http://trinastrinketts.blogspot.com/2011/04/polymer-clay-artwork-of-our-pceteam.html).Komentarze

Popularne posty